8.4. - 26.5.2011
Bývala to velká, nevzhledná, šedivá budova. Málokdo tušil, že šestapadesát metrů dlouhý objekt ve svahu nad koupalištěm je historický skvost, který v roce 1862 začal stavit hrabě Albrecht Kounic. Někdejší barokní sýpka se loni po rozsáhlé rekonstrukci stala domovem Q-studia. Od pátku 8. dubna však „patří“ široké veřejnosti. V přízemí totiž vznikla zbrusu nová výtvarná galerie, pojmenovaná – jak jinak – Q galerie.
Mnoho návštěvníků jistě potvrdí, že umístit do těch úžasných a architektem velmi citlivě zrekonstruovaných prostor cokoliv jiného, by byl hřích. Určitě se ale najdou i škarohlídi, kteří budou tvrdit, že další galerie je v Brodě zbytečná nebo že odláká návštěvníky výstav na Panském domě či v Muzeu J. Á. Komenského.
Nemyslím si to. V ten samý čas, co svou první vernisáží zahajovala činnost Q galerie, byla vernisáž i v Muzeu JAK. Zájem veřejnosti o obě akce byl značný, stačí si prohlédnout fotografie. Každý si zkrátka našel to své. Jediný problém měli novináři a všichni ti, kdo by rádi navštívili obě vernisáže. Konaly se totiž bohužel nejen ve stejný den, ale i ve shodnou dobu. Výstavní prostory Q galerie otevřel v 17.00 hod. kolekcí svých fotografií s industriální tématikou profesor Jindřich Štreit.
Kolekce jeho černobílých fotografií, která je v Q galerii k vidění do 26. května, nese název Vítkovice. Štreit dokazuje, že i prostory továrny mohou skýtat zajímavá zákoutí protkaná lidskými osudy. Snímky z industriálního prostředí jsou jakýmsi protipólem k dokumentárním snímkům z vesnice, kterými se fotograf zapsal do podvědomí široké veřejnosti. Mnohdy však působí stejně syrově. Na výstavě je uvedeno 11 ks velkoformátových zvětšenin na hliníku 150 x 100 cm a 32 ks fotek 30 x 40 cm, klasickou technikou.
Jindřich Štreit (1946) je český dokumentární fotograf a pedagog. Vystudoval výtvarnou výchovu na pedagogické fakultě v Olomouci a právě zde se začal dvořit fotografii – díky profesoru Janu Bukovianovi, od kterého si prý koupil svůj první fotoaparát.
Po studiích začal učit na základní škole v Rýmařově
a vedl i galerii v Sovinci, v roce 1977 pak dokončil Školu výtvarné fotografie. V sedmdesátých letech začal fotografovat život na vesnici, fotografoval
i portréty a život Romů. Začátkem osmdesátých let se zúčastnil nepovolené výstavy neoficiálních výtvarných umělců. Stálo ho to svobodu, státní policie mu zabavila negativy, pozitivy i přístroje a dostal zákaz vykonávat fotografickou činnost.
Po propuštění z vězení se navíc nesměl vrátit ani k učitelské profesi, takže začal pracovat jako dispečer státního statku.
Po roce 1989 se stal zaměstnancem muzea v Bruntále a od roku 1994 je „na volné noze“.
Jindřich Štreit vyučoval dokumentární fotografii na Filmové a televizní fakultě AMU v Praze, kde se v roce 2000 stal docentem pro obor fotografie. Vyučuje na Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě a každé léto organizuje výstavní expozice na hradě Sovinec. Je členem Umělecké besedy, Pražského domu fotografie. Realizoval na 500 autorských výstav, je autorem více než 20 publikací a v roce 2006 mu bylo uděleno ocenění Medaile Za zásluhy I. třídy při příležitosti státního svátku. V září 2009 byl prezidentem Václavem Klausem jmenován profesorem pro obor volné a užité umění.
Vrat'me se ale ještě na chvíli zpět do Q galerie, která se podle hlavní postavy
Q studia Františka Chrástka bude zaměřovat na současné umění.
„Nemáme pevně daný dramaturgický plán, nejsme státem konstituovanou galerií, ale jsme schopni rychle reagovat na výběr kvalitního autora a poskytnout mu zajímavý výstavní prostor,“ říká Chrástek. Po Jindřichu Štreitovi se v Q galerii můžete těšit například na výstavu fotografií in memoriam Antonína Braného, díla světoznámého sochaře českého původu Ivana Theimera, žijícího ve Francii (obelisk Via Lucis na Masarykově náměstí je jeho dílem), vystavovat zde bude i sochař, malíř a kreslíř Lubomír Janečka žijící v USA, kreslíř Dušan Škrášek (milovníkům časopisu Čtyřlístek netřeba představovat), fotograf Pavel Dias, či slovenský výtvarník a fotograf Daniel Brogyanyi.
Commentaires